הביטקוין הראשון (איך ואיפה קונים ביטקוין?)

בפוסט הקודם עשיתי מבוא קצר לארנקים דיגיטלים, אז אני מקווה שלכולנו כבר יש ארנק ביד ומכאן נמשיך לשלב הבא והמעניין לא פחות – איך ממלאים אותו? אז תצטרפו אליי ונצא לדרך.

רק משהו אחד לפני שנתחיל – כל המידע המפורט בהמשך והתוצאות של השימוש בו הוא על אחריותכם בלבד.  אני לא לוקח שום אחריות.

אז מסתבר שרכישת ביטקוין במדינת ישראל היא משימה לא פשוטה, אחרי הרבה חפירות הבנתי את האפשרויות שעומדות בפניי, כל אחת עם דרגת סיכון ו/או עמלות אחרת, אשתדל לגעת בכל הנקודות:

  1. 1. שימוש בכספומטי ביטקוין – מזומן: ישנו כספומט בשגרירות הביטקוין בישראל וכספומט נוסף ברחוב דיזינגוף 99 בת”א. הכספומט המדובר עובד בצורה דומה אך שונה מהכספומטים הרגילים שאנחנו מכירים. כאן אתם מזינים שקלים לכספומט ואת כתובת הארנק הדיגיטלי שלכם והכספומט מעביר בתמורה ביטקוינים לארנקכם. חשוב לציין שאחוזי העמלה בכספומט הינם בסביבות ה4%-5% למיטב ידיעתי.
  2. 2. רכישה מאנשים פרטיים – מזומן: כאן המקום להרחיב באזהרות. ישנו מספר לא מבוטל של אנשים (תלוי אם מדובר בתקופת שפל או שגשוג של שער הביטקוין) שמעוניינים למכור ביטקוין בתמורה לכסף מזומן. קחו בחשבון שהרכישות הללו הן מסוכנות מהסיבה הפשוטה שכל הסיפור כאן הוא אמון בין שני אנשים וכמות מכובדת של כסף מזומן. לא חסרים סיפורי בלהות ששמעתי (לא ממקור ראשון) על אנשים שאיבדו את כספם בצורה הזו. אחרי שסיימנו עם ההפחדה, נסביר מעט על התהליך. אל אנשים שמוכרים ביטקוין אפשר להגיע במגוון רחב של דרכים (אתרים שמיועדים לכך, קבוצות פייסבוק, וואטסאפ וטלגרם ועוד – על כל אמצעי התקשורת הללו נפרט בפוסט שיתעסק רק בזה). ברגע שמצאתם אדם, עדיף שתקבעו להפגש במקום ציבורי (אולי אפילו בשגרירות עצמה) ותבצעו את ההחלפה במקום. היתרון הגדול בשיטה הזו הוא שהכל מתבצע ללא עמלות (אלא אם כן המוכר דורש תוספת מעבר לשער הביטקיון וכאן תחליטו בעצמכם אם אתם רוצים להסכים לזה או לא) וגם בשיטה הזו אתם נשארים אנונימיים מצד הרכישה.
  3. 3. שימוש בשירותים מחו”ל – אונליין: אני אישית לא פגשתי מישהו שהתנסה בשירותים כאלו על כן אין לי המלצה ספציפית אך ישנם שירותים שמקבלים כרטיס אשראי בינלאומי ובתמורה לפרטים מזהים מצדכם (ת.ז., דרכון ולפי מה שהבנתי גם חשבונות מים חשמל וכו’ על מנת לאמת את כתובתכם) יעבירו ביטקוינים לארנקכם, אם יצא לכם להתנסות ותרצו שארחיב על כך אתם מוזמנים ליצור עמי קשר או להגיב כאן למטה ולפרט על התהליך.
  4. 4. שימוש בשירותים ישראלים קיימים – אונליין: כאן לרשותנו שני אתרים שנמצאים במדינתנו הקטנה, הראשון הינו Bit2c.co.il שלפי מיטב הבנתי משמש גם כזירת מסחר (ניגע במשמעות של זה בהמשך) וגם נותן שירותי חלפנות משמע המרה של ש”ח בביטקוין. לי אישית לא יצא להשתמש בשירות שלהם אז אין לי המלצה פרקטית. השירות השני הינו של BitsOfGold. גם הם מספקים שירות חלפנות לביטקוין (ולאחרונה גם לאית’רים שעוד לא נגענו בו) ויצא לי ולכמה מחבריי הקרובים להשתמש בשירותיהם מס’ פעמים וכולם היו מרוצים בסופו של יום אז עליהם אמשיך לפרט: השירות של BitsOfGold הינו פשוט מאוד ובדרגות שונות של עמלה. באתר תוכלו להחליף ש”ח לביטקוין ע”י שימוש בהעברה בנקאית, כרטיס אשראי או להגיע למקום ולשלם במזומן (שזה הכי פחות משתלם ד”א). אני אישית ביצעתי העברה בנקאית והעמלה ששילמתי הייתה כ4.5% שזה לא מעט אבל הייתי מוכן לשלם את המחיר לטובת השקט הנפשי שלי.

אז אני מקווה שכעת כאשר כלל האפשרויות פרוסות לפניכם תוכלו לגשת למשימה ולרכוש את הביטקוין הראשון שלכם (או לפחות חלק ממנו).

אשמח לשמוע מה דעתכם או אם פספסתי חלק כלשהו והייתם רוצים לשאול עוד – מוזמנים להגיב כאן למטה או שתצרו עמי קשר. מעבר לכך כמובן שאשמח אם תשתפו את הפוסט במדיה חברתית כלשהי ותעשו לייק.

מקווה שנהניתם! נתראה בפוסט הבא.