למה לי ביטקוין עכשיו? (האם עדיין “כדאי” לקנות ביטקוין?)

חלק גדול מהאנשים איתם אני משוחח מתייחסים לביטקוין כהשקעה או כדרך להתעשר – זאת מהסיבה שמי שפתח את עיניו בשלב מוקדם וקנה ביטקוין זכה לאחוזי תשואה מטורפים וזו עובדה ידועה לכל. ראשית, אני אישית לא חושב שזו סיבה מוצדקת לכשעצמה לקנות ביטקוינים, אפרט על כך בהמשך הפוסט. שנית, למי שלא מודע יש חלק נוסף ומשמעותי והוא זה שממלא את התוכן – הוא הלב הפועם והאוויר של מטבע הביטקוין. אלו הם האנשים בקהילה שמאמינים בביטקוין כמהפכה, כדרך להתגבר על הבנקים והמתווכים שנוגעים ונוגסים לנו בכסף. אלו שמאמינים שאנחנו צריכים להיות הבנק של עצמנו. שביטקוין (כמונח, אך לאו דווקא כמטבע ספציפי) הוא הדרך שלנו לקחת אחריות על גורלנו, לא לשאול אף אחד כשאנחנו רוצים לעשות משהו עם הכסף שלנו ולא לרפד את הכיסים של הבנקאים וחברות הביטוח.

שתי הגישות האלו גרמו לי להבין שאני צריך להתחיל בהסבר בסיסי יותר – למה לי לרכוש ביטקוין? האם אני ניגש לכל הסיפור הזה מהכיוון הנכון? אילו גישות או שאלות יש לשאול את עצמי במקביל לרצון העז להשקיע ולהכנס לעולם הזה? בעיקר להבין אם אני מונע מהמניעים הנכונים ושאני מודע לכל הסיכונים בדרך.

לאחר ההקדמה הזו, ניגש לעניינים.

אז למה לי להשקיע בביטקוין היום? בשנת 2017 כשהמחיר של ביטקוין בודד (נכון לכתיבת שורות אלה) הוא בסביבות 4000$? אולי אני מאחר להצטרף למסיבה? אז החדשות הטובות הן, שכנראה שלא. מאז השקתו בשנת 2009 ועד היום, ביטקוין צבר מומנטום ועלה באלפי אחוזים והיום בזכות האימוץ שלו ע”י עסקים ברחבי עולם וע”י משקיעים הוא מתחיל להוות חלופה אמיתית (ומבוזרת) לכסף שאנחנו רגילים אליו – וכל אחד עם חיבור לאינטרנט יכול להשתמש בו.

אז כן, שער הביטקוין הוא מאוד תנודתי (מאוד!) וכן, השער קרס מספר פעמים במהלך הקריירה הקצרה של המטבע – אך בואו לא נשכח שלאחר כל נפילה שערו חזר להתייצב ושב לשבור את השיא הקודם בפרק זמן קצר יחסית.

הסיבה הראשונה שהביאה אותי להאמין בביטקוין היא כי החברה שלנו רוצה להפטר ממזומן. אנחנו מעדיפים תשלומים דיגיטלים. זה יותר נוח לנו ולכל אחד מאיתנו כבר יש סמארטפון בכיס בכל זמן נתון. למה שנמשיך להשתמש במזומן? לראיה ניתן לראות עליה של חברות כמו PayPal. עם זאת, היתרון של ביטקוין הוא העמלות הנמוכות יותר, הביזוריות שלו והאבטחה שהוא מספק כחלק מובנה מהתוכנה שמרכיבה אותו. עם הזמן מהירות ההעברות בביטקוין משתפרת ועל כן עם הזמן השימוש בו (או במטבעות מבוזרים אחרים) יתרחב.

סיבה נוספת היא הביקוש הגדל בשווקים חדשים. זה נכון שהביקוש לביטקוין גדל והשווקים הכי גדולים כיום הם ארה”ב, יפן, דרום קוריאה וכו’. אך השווקים שבאמת מהווים את התקווה לעתיד הם אלו שזקוקים לביטקוין יותר מכל וזו מהסיבה שהמטבעות המקומיים שלהם מאוד לא צפויים ולא יציבים, ולכן הם מחפשים לקנות ביטקוין על מנת לאכסן את הכספים שלהם בעת משברים פיננסים. מדינות כמו בוליביה וונצואלה לדוגמה מתקשות מאוד מה שמחליש את המטבע המקומי ואת הכלכלה שלהם – וכאן הביטקוין נכנס לתמונה. הוא מאפשר להם לאכסן את ההון שברשותם בסיכון מופחת ביחס למדינה בה הם חיים וככל שהזמן עובר הם יכולים להשתמש בו לביצוע רכישות. עוד ועוד מדינות מתקשות צורכות יותר ביטקוין עם הזמן ועם הביקוש עולה המחיר כיוון שההיצע מוגבל וסופי (כפי שדיברנו בפוסט הקודם – 21 מליון מטבעות).

סיבות נוספות לראייתי הן השדרוגים הקודמים והבאים של הביטקוין (הקודמים עברו בהצלחה מן הסתם), עצם ההתייחסות של ממשלות ורגולטורים בשווקים הפיננסים הנוכחים לביטקוין – כאשר מדינות כמו סין, יפן וקנדה מתייחסות לנושא ורוצות להכניס חוקים סביבו אנחנו מבינים שמדובר בכלכלה שכבר אי אפשר להתעלם ממנה. ובסיכומו של יום התדמית של הביטקוין משתפרת כל הזמן – אחרת כנראה שלא לא הייתם קוראים את הבלוג שלי.

מהצד השני של הגדר ישנן סיבות שמסבירות לי את הסיכונים הרבים בשוק הזה. הסיבה הראשונה והעיקרית היא התנודתיות של השוק. כשחברים שואלים אותי אם שווה להשקיע בביטקוין, אני תמיד אומר שזה שווה להשקיע רק בסכום שאתם מוכנים ויכולים להרשות לעצמכם להפסיד. לא סביר שתפסידו את כל הסכום, אבל בואו לא נשכח שביחס לכלכלה העולמית מדובר בשוק צעיר מאוד וב”ניסוי” ראשון מסוגו בעולם. אז נכון שהביטקוין שרד משברים עמוקים מאוד והוכיח את עצמו לאורך השנים, אך עדיין מדובר בשוק ספקולטבי ותנודתי מאוד. זו גם הסיבה שלדעתי רק “הרצון להתעשר” אינה סיבה מספיקה להכנס לשוק הביטקוין. זאת מכיוון שכאשר אתה מצפה להתעשר ושער הביטקוין עולה ויורד כמו רכבת הרים מטורפת, בירידה הראשונה המשקיע הממוצע יצא (ויפסיד) כיוון שפסיכולוגית הוא מוכן להרוויח אך פתאום כשהשער צונח והעתיד כבר לא וורוד הוא ירגיש את הצורך לברוח ולא להפסיד הכל.

לסיכום, יש לא מעט סיבות שגורמות לי להאמין בשוק ובכלכלה החדשה הזו. לדעתי עדיין לא מאוחר להשקיע או לקנות ביטקוין אך לקחת בחשבון את הסיכון וההבנה שהשוק הוא מאוד תנודתי – בטווח הארוך שער הביטקוין היה במגמת עליה מיום השקתו אך לא נדע מה העתיד צופן.

מקווה שנהניתם, אם יש לכם שאלות נוספות, אתם חושבים שפספתי או לא דייקתי בחלק מהעובדות או כל דבר אחר אתם מוזמנים להגיב כאן, בדף הפייסבוק שלי או ליצור עמי קשר.

נתראה בפוסט הבא!