מי הזיז לי את הביטקוין? על עליית השערים הנוכחית והפיצולים הקרובים

נכון לשעת כתיבת שורות אלה, שער הביטקוין זינק מ4800$ ל5700$ בתקופה של כמה ימים. המון אנשים שלא בתחום שואלים למה? ומתי או אם בכלל העליה הזו תעצר? מי שמגיע מהתחום או קצת מתעסק וקורא יודע פחות או יותר את הסיבות לעליה הזו. אבל גם בשבילי לא כל הסיבות ברורות והייתי רוצה להכנס יותר לפרטים ולהבין מה בדיוק מתרחש. בפסוט הזה אדבר על האירועים האחרונים שמובילים את הביטקוין לשיאים חדשים של כל הזמנים ומה צופן העתיד הקרוב – גם ברמה העובדתית וגם ברמה הספקולטיבית.

נתחיל בעובדות – בתאריך ה25.10.17 יראה אור מטבע חדש ששמו “ביטקוין גולד” שיתחיל מאותה היסטוריה של הביטקוין האהוב עלינו ע”י תהליך שנקרא “הארד פורק” (hard fork). מה שאומר בעצם, שהמטבע החדש משתמש בקוד הקיים של ביטקוין, משכפל אותו (כל אחד יכול לעשות זאת כיוון שזהו פרויקט קוד פתוח) מוסיף עליו פונקציונליות ו/או משנה אותו לפי רצונו ויוצר מטבע חדש שהוא בשרשרת נפרדת מהביטקוין המקורי. למעשה נוצר מטבע חדש שמבוסס על ביטקוין אך מעבר לכך כל קשר אליו ואל ביטקוין מאותה נקודה ואילך מקרי בהחלט. מכיוון שזהו מטבע שמבוסס על ביטקוין, מייסדי המטבע החדש “מספקים” לכל מי שברשותו ביטקוינים כמות זהה של מטבעות “ביטקוין גולד”. מהסיבה הזו, כפי שכבר בטח ניחשתם, אנשים אצים ורצים לקנות ביטקוינים מכיוון שהם רוצים לקבל “כסף חינם”. מה שמוביל את השוק לעליית מחירים חדה מאוד (עם הביקוש האדיר וההיצע הקבוע פחות או יותר – עולה המחיר).

למיטב ידיעתי נכון לעכשיו, אם ברצונכם לקבל את המטבע החדש, אתם צריכים להחזיק את הביטקוינים שלכם בארנק בשליטתכם (כלומר לא coinbase, blockchain.info וכו’). תוכלו לקרוא על  ביטקוין גולד בפרטים בקישור הזה או באיגוד הביטקוין הישראלי.

אל לנו לשכוח שמדובר במטבע אלטרנטיבי לכל דבר ועניין – ועל כן עתידו ושערו יקבעו לאחר השקתו ולפי מידת האמון שאנשים יתנו בו. לדעתי סביר להניח שנראה כאן תהליך דומה לתהליך שקרה עם “ביטקוין קאש” לפני מספר חודשים. שערו התחיל באיזור ה500$ עלה וטיפס במהרה עד לכ1000$ ולאחר מכן ירד בצורה חדה והתייצב על שער של 300$-500$.

ביטקוין קאש ביחס לדולר
ביטקוין קאש ביחס לדולר

 

זו רק הסיבה הראשונה לעלייה. סיבה נוספת ומשמעותית הרבה יותר לדעתי, הינה פורק נוסף שמתוכנן לשרשרת הביטקוין בחודש נובמבר. כאן מדובר בפורק בעל משמעות הרבה יותר הרת גורל כלפי עתיד הביטקוין וקהילת המטבעות המבוזרים בכלל. למרות שמדובר בפורק שמתיימר להיות מבוצע מסיבות טכניות ההצעה הזו הינה פוליטית, פילוסופית ויש שיגידו אישית, אינטרסנטית ויותר מהכל הינה כזו שמציגה בפנינו את מאבקי הכוחות בקהילת הביטקוין העולמית.

הפורק המדובר, שנקרא SegWit2X, מתיימר לשדרג את ביטקוין ע”י הגדלת גודל הבלוק ברשת ממגה אחד ל2 מגה (מכאן ה2X). לא אכנס לפרטים טכניים כיוון שזו לא מהות הפוסט, מי שרוצה מוזמן לקרוא על כך עוד בקישור הזה.

בהסתכלות מלמעלה, מדובר במאבק כוחות בין מפתחי הליבה של ביטקוין (Bitcoin Core) לבין חברות הכרייה הגדולות בעולם, סטארטאפים מבוססי ביטקוין ומספר מצומצם של מפתחים. חשוב להבין שמפתחי הליבה של ביטקוין הינם ממיטב המוחות שעוסקים בתחום, כולם עוסקים בפיתוח המטבע בהתנדבות ומכירים אותו ברמה הטכנית יותר טוב מכולם. לטענתם, ביצוע פורק בשלב הזה על מנת להשיג את המטרות שהפורק המדובר בא להשיג, זו החלטה מיותרת ולא אחראית. אני מסכים איתם לחלוטין. הסיבה העיקרית היא שהגדלת גודל הבלוק מ1 מגה ל2 מגה היא הגדלה שרירותית לחלוטין, בעתיד הבלוק יצטרך לגדול שוב, ואז מה נעשה? כל פעם שנצטרך הגדלת בלוק נשיק מטבע חדש ונזנח את הישן? לטעמי, בתור מפתח, זו היא החלטה שדינה כשלון חרוץ. עד אשר המפתחים לא ימצאו דרך להגדיל את גודל הבלוק בצורה דינמית אין טעם לבצע פורקים על ימין ועל שמאל. אך זו כמובן התמקדות בנקודה ספציפית מאוד בדיון הכולל.

בעלי חברות הכריה והסטארטאפים מנגד, מנסים לבצע שדרוג של הרשת על מנת שביטקוין יוכל לצמוח במהירות גבוהה יותר (מה שמכניס להם יותר כסף לכיס בצורה ישירה). אני לא מנסה לצייר את הדיון הזה כשחור ולבן. כמובן שיש הגיון גדול בשדרוג הרשת ואני בטוח שכולם רוצים בשדרוג הזה כי בסופו של דבר הוא לטובת המטבע, אך יש חשיבות למתי, איך ומאילו סיבות עושים אותו.

לטעמי בסופו של יום מדובר במאבק כוחות בין אלו בעלי האינטרסים (חברות הכריה והסטארטאפים) ולבין אלו שטורחים למען הקהילה כבר שנים רבות ונוברים בקוד מורכב ומסובך ללא תמורה ישירה. לדעתי הפורק המדובר בא להשיג שליטה על מטבע הביטקוין, ולצורך העניין “לנער” את מפתחי הליבה מהכוח שיש ברשותם. מה שמציב את עתיד המטבע בסכנה כיוון שאנו שוב נגיע למצב בו ישנו גוף ריכוזי ששולט על מטבע חופשי ובעצם שודד מאיתנו את החופש לו אנו כה כמהים.

לסיכום צפויים שני פורקים בעתיד הקרוב: הראשון ב25.10 של “ביטקוין גולד” והשני ב18.11 של SegWit2X. שני הפורקים צפויים להגדיל את שער הביטקוין מהסיבות שציינתי, ולגרום לירידות חדות בשער המטבעות האחרים. לאחר שהפיצול יסתיים, שער הביטקוין צפוי לרדת, אך לא נדע בכמה. היו זהירים בתקופה הקרובה שכן זוהי תקופה תנודתית הרבה יותר מבעבר.

כמו תמיד אשמח לשמוע מה דעתכם או אם פספסתי חלק כלשהו והייתם רוצים לשאול עוד – מוזמנים להגיב כאן למטה או ליצור עמי קשר. מעבר לכך כמובן שאשמח שתשתפו את הפוסט במדיה חברתית כלשהי ותעשו לייק לעמוד שלי.

מקווה שנהניתם! נתראה בפוסט הבא.