הפיצול בוטל. יחי המלך!

בפוסט הקודם הכרזתי חגיגית על סדרת כתבות בנוגע לאלטים, אך לאור החדשות האחרונות נצטרך לדחות את המשך הסדרה בפוסט אחד. אני חושב שיש צורך בפוסט מיוחד שנוגע לביטול הפורק / פיצול שהיה מתוכנן להמשך החודש.

באחד הפוסטים הקודמים הסברתי מה זה בדיוק “פורק” (פיצול בעברית) ואילו פורקים צפויים בעתיד הקרוב. מאז עד היום בוצע פורק אחד בחודש אוקטובר למטבע עליו הסברתי שנקרא “ביטקוין גולד”. אך מאחר וזה היה פיצול כלכלי לכל דבר ועניין אין טעם להתעקב עליו ואפשר להתקדם ולדבר על הפורק הרציני יותר שהיה מתוכנן – הפורק שזה לכינוי SegWit2X.

SegWit2X, מעבר להיותו פיצול של הביטקוין כמטבע היה מתוכנן גם לפצל את קהילת הביטקוין למחנות ולגרום למטבע שאנו כ”כ אוהבים להיות מרכז של מחלוקת פוליטית, כלכלית ואישית. אני אישית חושב שבעצם קיומו של הפורק, או יותר נכון התכנון המוקדם לקיומו, זכינו לבחון את הביטקוין במשקפיים אחרות – מי הם הכוחות הפועלים ברקע, מה האג’נדה שלהם ובכלל לבחון את הביטקוין בצורה סקפטית (חשיבה סקפטית היא דבר מבורך בפני עצמו). אבל נתחיל בנקודה העיקרית – אמש הודיעו דמויות המפתח שהובילו את הפיצול המדובר כי הפיצול בוטל. קהילת הביטקוין פתחה את השמפניות, רובה בכל מקרה.

עיקר המשמעות, בעיניי לפחות, בביטול הפורק הזה הוא כוח הקהילה ואי היכולת של גופים חיצוניים בעלי אינטרסים כלכליים מובהקים להשתלט על כלכלת העתיד. ביטול הפורק הזה הוכיח לעולם ולי פעם נוספת כמה הביטקוין הוא עוצמתי מעבר להיותו כלי כלכלי. בעצם ביטול הפורק הביטקוין זוכה לרוח גבית נוספת. כל אלו אשר פקפקו ביכולתו לעמוד מול כוחות ריכוזיים כאלו ואחרים הצליחו לראות שוב כי הביטקוין הוא אכן המלך.

בעקבות הפיצול שער הביטקוין נוסק שוב למעלה ומציב שיא חדש של כל הזמנים – 7700$

שיא חדש - 7700$
שיא חדש – 7700$

חשוב לי לציין כי הפיצול המתוכנן אכן היה אמור לפתור בעיות שעדיין קיימות בביטקוין. כגון מהירות ההעברות, גודלן וכמובן התשלום בעבורן. בהודעתם על הביטול מציינים אלו אשר הובילו את המהלך כי מטרתם הייתה השדרוג ולא פיצול הקהילה:

Our goal has always been a smooth upgrade for Bitcoin. Although we strongly believe in the need for a larger blocksize, there is something we believe is even more important: keeping the community together. Unfortunately, it is clear that we have not built sufficient consensus for a clean blocksize upgrade at this time. Continuing on the current path could divide the community and be a setback to Bitcoin’s growth. This was never the goal of Segwit2x.

ככל הנראה שהמטרות אשר הם שמו לעצמם אלו מטרות שיצטרכו להתממש ביום מן הימים – ועדיף מוקדם מאשר מאוחר. אך השדרוגים הללו יצטרכו להתממש ללא פיצול וכחלק אינטרגטיבי מהביטקוין ואם אכן יהיה צורך בפיצול – יהיה צורך בהסכמה כללית ובקול אחד.

בפוסט הבא אמשיך כפי שהבטחתי בסדרת הפוסטים בנוגע לאלטים וסחר במטבעות קריפטוגרפים. מי שלא קרא עדיין מוזמן לחזור אל הפוסט המדובר.

תודה שקראתם – נתראה בפוסט הבא!