סחר באלטים – איך ואיפה רוכשים מטבע שהוא לא ביטקוין?

לאחרונה אני מקבל פניות מהמון אנשים באופן הבא “איך/איפה אני קונה X?” ותחליפו את X בכל אלט שהוא – אית’ריום, לייטקוין, ריפל ועוד ועוד לפי ההייפ היומי. אז החלטתי שאולי שווה לענות על השאלה הזו במרוכז בפוסט הזה על מנת שאוכל להפנות אליו את מי ששואל אותי שאלות בהקשר הזה ובנוסף אשתדל לתת הסברים בסיסיים על קצה המזלג. לפני שנתחיל חשוב לי להדגיש שהתהליך אולי נשמע מעט מסובך אבל בפועל מדובר בתהליך מאוד פשוט. ההמלצה שלי היא להתחיל להתנסות בסכומים קטנים, להבין את התהליך ולחוות אותו בעצמכם וכך תגלו לבד שאין ממה לחשוש. בנוסף אני לא לוקח שום אחריות על טעות או שימוש לא נכון בהדרכה שלי, מדובר על מדריך כללי והשימוש בו באחריותכם בלבד.

אז נתחיל בהתחלה, רוב האלטים נסחרים באופן ישיר מול הביטקוין. משמע על מנת לרכוש מטבע שאינו ביטקוין בד”כ תצטרכו לעבור דרך ביטקוין. כלומר, לרכוש ביטקוין ואז “להמיר” אותו (אסביר מה זה אומר בהמשך) למטבע בו חפצה נפשכם. ישנו מסחר נוסף מול מטבעות אחרים כמו אית’ריום או טוקנים של בורסות אבל לא אכנס לכך בפוסט הנוכחי.

עכשיו כשהבנו את הבסיס נתקדם לתכל’ס. “המרה” של מטבע היא בעצם רכישה של אלט באמצעות ביטקוין. את תהליך הרכישה עושים דרך בורסת מטבעות/זירת מסחר (exchange). יש מספר גבוה מאוד של בורסות מומלצות כאלו ואחרות – בפוסט הזה אמליץ על זירת המסחר איתה אני עובד ולדעתי היא גם נוחה מאוד למתקדמים ומתחילים כאחד. הבורסה עליה אני ממליץ הינה Binance. על מנת להתחיל בתהליך נצטרך לפתוח חשבון בבורסה, אשמח אם תבצעו את הרישום דרך הקישור הזה (הבהרה: אם תרשמו דרך הקישור אני מקבל בונוס קטן מאוד מהאתר, מה שעוזר לי לתחזק את הבלוג – אבל תוכלו כמובן להרשם ישירות דרך האתר שלהם).

השלימו את הרישום לבורסה ותוודאו שאתם משלימים את תהליך ה2FA שמשמעותו Two Factor Authentication – זהו מנגנון אבטחה נוסף לחשבון שלכם שמאוד (מאוד!) מומלץ וחשוב להפעיל. על מנת להפעיל אותו תצטרכו להתקין אפליקציה של גוגל שנקראת Authenticator ולעקוב אחר ההוראות באתר, פשוט למדי.

כעת כשיש ברשותכם חשבון מאובטח נעבור על התליך בצורה פשוטה – לצורך הדוגמה נבצע את תהליך הרכישה של ריפל.

ראשית על מנת לרכוש אלט נצטרך להפקיד לחשבוננו בבורסה כמות של ביטקוינים לפי רצוננו. אפשר לעשות חישוב כללי לפי שער הביטקוין הנוכחי, להבין כמה מטבעות אנו רוצים לקנות ולהעביר את הסכום הרצוי לבורסה. איך עושים זאת?

בעמוד הראשי, בצד הימני העליון של המסך, הניחו את העכבר מעל Funds ואז הקישו על Deposits Withdrawals. כעת בחלונית החיפוש בצד השמאלי של המסך הקישו BTC ולחצו על Deposit:

כעת הזירה תציג בפניכם את הכתובת הציבורית של ההפקדות שלכם – משמע זהו “ארנק” ביטקוין בזירת המסחר. אל הארנק הזה הפקידו ביטים כרצונכם מהארנק האישי שלכם ואת היתרה תוכלו לראות באותו עמוד ברגע שההעברה תסתיים (תחת Total Balance).

נעבור לשלב רכישת המטבע – בדף הראשי של ביננס, הקישו בפינה השמאלית העליונה על Exchange ועל Basic:

כעת אנו בחלון המסחר, ונרצה לחפש את המטבע אותו נרצה לרכוש. לכל מטבע מתאימים סימול שמתבטא בשלוש אותיות לועזיות – את הסימול תוכלו למצוא ע”י חיפוש בסיסי של שם המטבע בגוגל. לצורך הדוגמה שלנו הסימול של ריפל הינו XRP.

בחלונית החיפוש בצד השמאלי של המסך נקיש את סימול המטבע ונקיש על הצמד של XRP/BTC (כפי שהסברנו מקודם – ריפל נסחר מול ביטקוין והסימול של ביטקוין הינו BTC).

 

ונועבר למסך אשר מייצג את מצבו של ריפל בזירת המסחר בה אנו נמצאים, בצד השמאלי של המסך תוכלו לראות את שער המטבע ביחס לביטקוין וגם ביחס לדולר:

בנוסף ישנם נתונים אחרים שחשובים לא פחות במקביל אליו – אחוז השינוי בשער המטבע ב24 השעות האחרונות (באדום) שער השיא של המטבע ב24 השעות האחרונות ושער השפל. הגרף המרכזי מייצג את השינוי בשער המטבע, אך על הגרף אסביר בהרחבה בפוסטים הבאים.

כעת משהחלטנו כי אנו רוצים לרכוש את המטבע, כל שנותר הוא לבצע את הרכישה (פשוט נכון?). בתחתית הדף תוכלו לראות שתי חלוניות האחת עם הכותרת Buy XRP (בירוק) והשניה Sell XRP (באדום), כמובן שכרגע אנו רוצים לרכוש את המטבע ולכן נתמקד בחלונית הירוקה:

מכאן והלאה התהליך הוא די פשוט: תחת Price נזין את המחיר אותו אנו מעוניינים לשלם עבור מטבע ריפל בודד (כאשר המחיר נמדד בביטקוין – או בשברירי ביטקוין שנקראים סאטושי כמחווה ליוצר הביטקוין). לדוגמה מחיר הריפל בתמונה מעלינו הינו 7122 סאטושי. בחלונית תחתיו נזין את כמות המטבעות, אפשר להשתמש בקיצורי האחוזים מתחת לחלון הכמות אשר מייצגים בכמה אחוז מכמות הביטקוין שברשותנו נרצה לרכוש ריפל. המחיר שמופיע בעת הכניסה לדף הוא השער של המטבע בעת הכניסה לעמוד, תוכלו להזין שער מעט יותר נמוך אם אתם מעריכים כי שער המטבע עתיד לרדת (או שהוא ירד עד שביצעתם את העסקה) או שתוכלו להזין מחיר גבוה יותר אם המחיר עלה עד שביצעתם את העסקה. בכל מקרה אלו הדרכים הבסיסיות בהן נמתקד בפוסט הנוכחי.

כעת משקבעתם את הפרטים, כל שנותר הוא להקיש על Buy XRP ולחכות שהעסקה תסתיים. ברגע שהעסקה הוגשה, תוכלו לראות אותה תחת Open Orders בתחתית המסך, וברגע שהיא הסתיימה תוכלו לראות את המטבעות שברשותכם תחת My 24h Trades בתחתית הדף או שתניחו את העכבר מעל Funds (בפינה השמאלית העליונה של המסך) ואז הקישו על Deposits Withdrawals. כעת בחלונית החיפוש בצד השמאלי של המסך הקישו XRP ותוכלו לראות את יתרת המטבעות שברשותכם.

שימו לב כי ייתכן והרכישה תיקח מעט זמן, הכל בהתאם לעליה/ירידה בשער המטבע בזמן בו הגשתם את ההצעה. לדוגמה, אם הגשנו הצעה בעת בה שערו של הריפל עולה בצורה משמעותית, ההצעה שלנו יכולה להשאר פתוחה ולא להתממש כיוון שאין מוכרים בשער אותו אנו נבקש. במקרה כזה, תמיד נוכל לבטל את הרכישה ע”י לחיצה על לחצן Cancel תחת Open Orders בתחתית הדף ואז להגיש הצעה חדשה בסכום גבוה יותר בהתאם לעליית המחירים.

לסיכום כמה טיפים חשובים:

 1. 1. לאחר שסיימתם לקנות מטבע כלשהו, הקפידו להתקין ארנק מומלץ לאותו מטבע (בהקשר לדוגמה שלנו ניתן להשתמש בלדג’ר לצורך אחסון ריפל אך אם תרצו דוגמאות נוספות השאירו תגובה לפוסט) והעבירו את המטבעות מהבורסה לארנק הפרטי שלכם. זאת מהסיבה שציינו כבר בפוסטים קודמים בבלוג – אנו רוצים שהמטבעות יהיו ברשתונו. במצב כזה אנו לא צריכים לסמוך על האבטחה של הבורסה לשמירה על המטבעות שלנו.
 2. 2. בעת השימוש בBinance ניתן לרכוש את המטבע של הבורסה (סימול BNB) מה שמקנה 50% הנחה בעמלות בשנה הראשונה ו25% בשנה השניה. ניתן לקנות את המינימום האפשרי רק בשביל לזכות בהטבה הזו!

אני מקווה שהפוסט עזר לכם להבין טוב יותר כיצד לסחור באלטים, או לפחות הבהיר כמה נקודות שהיו לא ברורות. השימוש בשאר זירות המסחר דומה מאוד לתיאור שציינתי לעיל. אם יש לכם עוד שאלות, הבהרות או דברים שהייתם רוצים לדעת אתם מוזמנים להגיב לפוסט או בדף הפייסבוק שלי. כמו תמיד אתם מוזמנים ליצור עמי קשר ולשתף את הפוסט במדיה חברתית כלשהי.

נתראה בפוסט הבא!

 

7 Comments

  1. בוודאי שיש אפשרות! תוכל להכנס לבלוג דרך המחשב האישי ולהקיש על הקישור שנתתי. מכאן לאחר ההרשמה תוכל לבצע את כל הסחר דרך המחשב בלי צורך באפליקציה.
   אם תרצה הרחבה נוספת אשמח לעזור!

  1. לא, אבל בכל מקרה לקנות ביטקוין זו פעולה מאוד פשוטה, כמו שהסברתי באחד הפוסטים הקודמים, להלן הקישור לפוסט:
   https://bitolog.com/2017/09/14/%D7%94%D7%91%D7%99%D7%98%D7%A7%D7%95%D7%99%D7%9F-%D7%94%D7%A8%D7%90%D7%A9%D7%95%D7%9F/

   הדרך הפשוטה היא בעת רכישת הביטקוין להפקיד אותו ישירות לארנק בבורסה ומשם ההמרה היא בדיוק כמו שהסברתי כאן בפוסט, אם תרצה פירוט נוסף צור עמי קשר ואעזור לך בתהליך.

  1. יש כמה אופציות למשיכה של הכסף:
   1. למכור לאדם פרטי כביטקוין ולקבל מזומן (פחות מומלץ מהחשש לרמאויות כאלו ואחרות, אבל נכון להיום לא חסר אנשים אמינים מאוד שישמחו לרכוש)
   2. תוכל להעביר את הכסף לארנק בזירת מסחר כמו bit2c (חפש בגוגל, שירות ישראלי מאוד אמין) דרכם תוכל להעביר את הכסף ישירות לחשבון הבנק שלך (בתשלום עמלות כמובן).
   3. תוכל ליצור כרטיס אשראי בשירותים כמו Xapo, עם הכרטיס תוכל למשוך כסף מזומן מכספומטים (כמובן גם כאן בתשלום עמלות)

   ישנן אפשרויות נוספות, בהמשך לשאלה שלך אני עובד על פוסט בדיוק בנושא הזה שאשתדל לפרסם במהלך השבוע הקרוב.
   מקווה שעזרתי, אם יש לך עוד שאלות תרגיש חופשי ליצור עמי קשר!

Comments are closed.